Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Comenius REGIO  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Kontakty z nauczycielami  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
   
     
   
     
 
 
     
     
 
 
     
     

 


     
 

Podsumowanie działań Szkolnego Klubu Wolontariusza
w roku szkolnym 2010/2011

 

Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie od kilku lat aktywnie promują wolontariat i idę krwiodawstwa. Jednak w tym roku zaangażowanie młodzieży w działania na rzecz innych jest szczególne, ze względu na ogłoszenie przez Radę Unii Europejskiej roku 2011 „Europejskim Rokiem Działalności Wolontariackiej na rzecz aktywnego obywatelstwa”. Od początku roku szkolnego wszystkie inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza i Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi działający przy ZSP Nr 1 w Chojnie mają na celu zwiększenie świadomości pozytywnych skutków działań wolontariatu.
Do jednych z głównych zadań wolontariatu w naszej szkole należy współpraca ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Chojnie. Owocem współpracy jest wspólnie redagowana integracyjna gazetka „eŚDeeSka”, wspólne projekty, imprezy sportowe
i artystyczne oraz coroczny „Marsz tolerancji” ulicami Chojny. Pod patronatem Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnie uczestniczymy w projekcie „Asystent Seniora”, polegającym na regularnym odwiedzaniu przez pary wolontariuszy samotnych osób. Współorganizujemy również cykl spotkań „Kiniarnia dla Seniora” – projekcji filmów połączonych z poczęstunkiem, służących aktywizacji ludzi starszych. Współpracujemy również z Domem Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju.
We wrześniu 2010 r. nawiązaliśmy współpracę ze szczecińskim Oddziałem Fundacji Mam Marzenie. Promujemy fundację w lokalnym środowisku, poszukujemy sponsorów i osób „adoptujących” marzenie nieuleczalnie chorych dzieci z rejonu działania SKW. Zgodnie z potrzebami fundacji bierzemy udział w spełnianiu marzeń oraz w akcjach przez nią organizowanych.
Od początku roku szkolnego 2010/ 2011 odbyło się kilka wyjazdów Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi do Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. W Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie, wolontariusze oraz członkowie Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi „Kropelka Życia” zaangażowali się w akcję Fundacji „Mam Marzenie” -  Podaruj krew chorym dzieciom. Wspólnie oddali krew na hasło: Mam Marzenie.

18 września 2010 r. w Szczecinie odbył się II Ogólnopolski Dzień Marzeń zorganizowany przez Fundację „Mam Marzenie”, Patronat Honorowy pełnił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego p. Władysław Husejko. Wolontariusze z SKW przy ZSP Nr 1 w Chojnie zostali włączeni w ten dzień do  działań organizacyjnych. Pomagali w przygotowaniu sal dla lekarzy, opiekowali i bawili się z dziećmi obecnymi na festynie, wspomagali innych wolontariuszy w zabawach przygotowanych dla dzieci.
21 marca 2011 r. podczas obchodów Dnia Wiosny odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Kartka Wielkanocna”. Zaproszeni instruktorzy p. Iwona Hernik oraz p. Mirosława Karaczun przeprowadziły bardzo ciekawe i twórcze zajęcia, na których wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz chętni uczniowie wykonali kartki wielkanocne. Wykonane kartki okolicznościowe zostały przekazane podopiecznym „Fundacji Mam Marzenie” - dzieciom z oddziału onkologii i hematologii Szpitala Klinicznego na Unii Lubelskiej w Szczecinie.
Kolejną piękna akcją, w którą włączył się Szkolny Klub Wolontariusza, tym razem wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chojnie była ogólnopolska akcja charytatywna ,,Podziel się posiłkiem” zorganizowana 23 i 24 września przez Banki Żywności. Wolontariusze wspólnie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej przez dwa dni na terenie naszego miasta zbierali długoterminową żywność w trzech punktach handlowych (Biedronka, InterMarche, Netto). W specjalnie oznaczonych miejscach stali  z koszami, do których można było wkładać długoterminową żywność dla ludzi potrzebujących wsparcia z powodu trudnej sytuacji życiowej.
W dniach od 17 do 19 września 2010 r. w Chociwlu (woj. Zachodniopomorskie) odbyło się szkolenie dla Młodzieżowych Liderów Wolontariatu realizowanego w ramach projektu „Do aktywnych świat należy!”. Wolontariuszka z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach o sposobach, w jaki doświadczeni wolontariusze mogą poprzez swoje działania i liderstwo zwiększać zaangażowanie społeczne innych młodych osób w lokalnych społecznościach.

2 grudnia 2011 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.   Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie zaprezentował niezwykłe przedstawienie integracyjne pt. "Historia Tarzana" w wykonaniu uczestników ŚDS i przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola w Centrum Kultury w Chojnie. Było to niezwykłe i bardzo wzruszające doświadczenie dla uczniów oraz nauczycieli. Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza były bardzo miłym doświadczeniem, dzięki któremu

udało się wypromować działania wolontariatu oraz zintegrować społeczność szkolną z osobami niepełnosprawnymi
Uczennice Marta Rogala z klasy II A oraz Martyna Pietrzak z klasy I D wzięły  udział w rekrutacji do XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Praca ich autorstwa znalazła się wśród najlepiej ocenionych w województwie, dzięki czemu będą miały okazję wejść w skórę parlamentarzystów i wziąć udział w XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 1 czerwca 2011 r. w sali plenarnej Sejmu RP w Warszawie. 16 maja 2011 r. uczennice odebrały akty nominacji z rąk Pani Poseł RP Krystyny Kochan, Pana Marcina Zydorowicza Wojewody Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie oraz Pana Artura Gałęskiego Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
Wyróżniona praca Marty Rogali oraz Martyny Pietrzak a także aktywność wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy ZSP Nr 1 w Chojnie  wpisują się w Europejski Rok Wolontariatu 2011, ogłoszony w celu rozpowszechniania i zwiększania wiedzy o wolontariacie i działaniach społecznych. Dalsza część projektu wpisuje się w inny cel roku, czyli dążenie do reformy wolontariatu, znalezienie dla tego typu działań odpowiedniego miejsca zarówno w skali społeczeństwa europejskiego, jak i społeczności wsi, dzielnicy lub gminy. Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i europejskiego programu „Młodzież w działaniu”  uczennice oraz inni chętni wolontariusze wezmą udział w pracy nad tekstem uchwały w trakcie konsultacji internetowych, obejmujących posłów i posłanki Sejmu DiM, jak i w trakcie szkolnych spotkań osób zainteresowanych tematyką uchwały.

Innowacyjne podejście do profilaktyki to kolejny aspekt działalności w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. Pedagodzy szkolni oraz nauczyciele wykorzystują każdą okazję, by wspólnie z młodzieżą uczestniczyć w ciekawych programach profilaktycznych zarówno wojewódzkich jak i ogólnopolskich. Jednym z realizowanych projektów jest „Bezpieczna szkoła”, w którym staramy się o przyznanie Honorowego Tytułu „Bezpiecznej Szkoły”. Przyznawany jest on placówkom oświatowym województwa zachodniopomorskiego za jakość i innowacyjność podejmowanych inicjatyw profilaktycznych oraz wysoki poziom bezpieczeństwa uczniów. Konkurs dla placówek oświatowych pod nazwą „Bezpieczna Szkoła", organizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Fundację „Razem Bezpieczniej”. Współpraca polega na możliwości uczestniczenia zgłoszonych placówek oświatowych w konkursie na najciekawszą inicjatywę profilaktyczną w obszarze bezpieczeństwa, realizowaniu szkoleń i rad pedagogicznych przeprowadzonych przez policjantów z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz wymiany doświadczeń i informacji z uczestnikami Policyjnego Studium Bezpieczeństwa, które w tym roku szkolnym ukończyła mgr Karolina Kubowicz (pedagog szkolny). 29   marca   2011 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie radę pedagogiczną przeprowadziła p. podinsp.  M. Iwańczuk  z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w  Szczecinie. Tematem szkolenia było: „Zwalczanie dyskryminacji i przeciwdziałanie przestępstwom nienawiści”. Natomiast inicjatywą profilaktyczną w obszarze bezpieczeństwa zrealizowaną w naszej szkole były obchody Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 18 kwietnia 2011 r. policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego Komisariatu Policji w Chojnie mł. asp. Wiesław Dudek oraz st. sierż. Remigiusz Kowalewski przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dla uczniów naszej szkoły z zakresu bezpieczeństwa drogowego. Tego dnia odbył się również egzamin na kartę motorowerową. Uczniowie byli najbardziej zainteresowani tematem codziennego bezpiecznego poruszania się oraz parkowania pojazdów na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. Co zrobić, by czuć się bezpiecznie nie tylko na korytarzach szkolnych ale i w przestrzeni wokół szkoły było przewodnią ideą spotkania. Zaproszeni policjanci dokładnie przedstawili zasady parkowania i poruszania się samochodem w przestrzeni okalającej teren naszej szkoły, zarówno od strony ul. Żółkiewskiego, jak i od strony ul. Dworcowej. Liczne wątpliwości, co do kultury młodych kierowców oraz przepisów regulujących powyższe problemy, przyczyniły się do zaproszenia policjantów na prelekcję w celu uzyskania rzetelnej wiedzy. Prelekcja miała na celu wzbudzenie wśród młodych ludzi zrozumienia, odpowiedzialności i uświadomienia, że to od nich a zwłaszcza od ich postawy na drodze zależy życie i bezpieczeństwo, nie tylko ich samych, ale przede wszystkim drugiego człowieka.

Uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie (Dagmara Porazińska z klasy IV TH i Kinga Kuchciak z klasy II TH) przystąpiły do wojewódzkiego konkursu „Profilaktyka oczami młodzieży”. Organizatorem konkursu była Policja Zachodniopomorska wspólnie z Urzędem Marszałkowskim województwa zachodniopomorskiego w ramach partnerskiego programu edukacji społecznej „Wspólnie przeciw uzależnieniom i przemocy”. Konkurs polegał na przygotowaniu krótkiego materiału filmowego w postaci reklamy społecznej, lub wykonaniu fotografii profilaktycznej na   jeden z tematów przedstawionych w regulaminie konkursu. W kategorii fotografia profilaktyczna D. Porazińska zdobyła I miejsce, natomiast K. Kuchciak zajęła II miejsce.

W tym roku szkolnym odbyło się wiele lekcji profilaktycznych dla młodzieży prowadzonych przez pedagogów szkolnych wspólnie ze specjalistą ds. nieletnich st.sierż. p. E. Basarab z Komisariatu Policji w Chojnie . Tematyka spotkań obejmowała sytuacje kryzysowe na terenie szkoły i odpowiedzialność prawną osoby nieletniej, profilaktykę uzależnień od środków psychoaktywnych, akcję profilaktyczną „Stop dopalaczom”, profilaktykę zagrożeń związanych z cyberprzemocą.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie przyłączył się również do ogólnopolskiej akcji „Szkoła bez Przemocy”, w ramach której przygotowujemy się do obchodów Dnia Szkoły bez Przemocy. To organizowane już po raz czwarty ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Program społeczny „Szkoła bez przemocy” prowadzi 18 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse, Fundacja Orange oraz Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Program jest prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W związku z hasłem przewodnim V edycji Programu: „Rodzice są z nami", integralną częścią tegorocznych obchodów Dnia Szkoły bez Przemocy jest Dzień Otwarty dla Rodziców. 19 maja 2011 r. dyrektor ZSP Nr 1 w Chojnie mgr Adriana Salamończyk
w ramach Dni Otwartych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie, spotkała się rodzicami uczniów klas trzecich gimnazjum. Ponadto w ramach Dnia Szkoły bez Przemocy zostanie przeprowadzonych jeszcze kilka akcji w naszej szkole a także wśród społeczności lokalnej, m.in. akcje promujące wolontariat.

Istotną bowiem rolę w profilaktyce odgrywa wolontariat. Młodzież czerpie satysfakcję z aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Wolontariat to atrakcyjna alternatywa dla młodego człowieka, dostarcza mu bowiem okazji do rozwoju zdolności i indywidualności. W naszej pracy z młodzieżą aktywność wolontariacka przynosi wymierne korzyści i sukcesy dla młodych ludzi a dla ich opiekunów ogromną satysfakcję i wiarę, że dzisiejsza młodzież jest piękna, mądra i wrażliwa.

 

Nauczyciele odpowiedzialni za zorganizowanie powyższych akcji i konkursów.
mgr M. Limanówka
mgr K. Mickiewicz-Bindas
mgr K.Kubowicz
mgr A.Lizak
mgr Wojciech Krupa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINKI


Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny LIBRUS

 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
  Festiwal Piosenki Angielskiej  
     
   
     
   
     
   
     
 

 

 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie